Üreme Bozuklukları, Varikosel

Varikosel

Varikosel, en basit tanımıyla testisten gelen kirli kanı taşıyan toplardamarların işlevinin bozulması ve bu kanın geriye doğru kaçması ve bu damarların genişlemesi ve kıvrıntılı bir hal alması sonucu oluşan bir hastalıktır. 3 evresi mevcuttur. 
1. evrede ki genişleme sadece valsava ile görülebilen ve doppler usg ile saptanabilen en hafif durumdur. 
2. evre fizik muayenede palpasyonla saptanabilir olmasıdır. En ağır olan 3. evrede ise genişleyen damarlar çıplak göz ile görülebilir durumdadır. Varikosel, erkek kısırlığındaki en sık görülen düzeltilebilir nedendir. 10 yaş altında çok nadir görülür. %90’dan fazlası ise sol testiste görülmektedir. Sağ testiste görülen varikosel hastalarında ek tetkikler istenebilir. Varikosel hastalarında görülen infertilite oranı %20-40 arasındadır.

Varikoselin testisler üzerine olan etkileri

1. Testislerin boyutlarında gerileme ve küçülme 
 2. Meni değerlerinde (hız, hareket ve şekil) bozulma 
 3. Üreme üzerine: Ameliyat sonrası çocuk sahibi olma oranı ortalama %40’a çıkmaktadır. (%24-60) 
 4. Testis histolojisinde bozulma ve ultrasrüktürel değişiklikler 
 5. Testiste bulunan hücrelere etki eden hormonal parametrelerde yükselme

Varikosel tedavisi

Günümüzde dahi varikoselin en tercih edilen tedavisi cerrahidir. Cerrahın tecrübesi ve uyguladığı tekniğe göre değişiklikler gösterse de genel olarak kasık bölgesinde yapılan küçük bir kesi ile testise giden kordun içindeki venler bağlanmaktadır. Alternatif medikal destekler mevcuttur. Sperm kalitesini arttırmak için sigaranın bırakılması, çalışma şartlarının düzenlenmesi ve yeme içme alışkanlıklarının değerlendirilmesi de önemlidir. 6 ay korunmasız cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olunamaması durumunda her iki eşinde fizik muayeneye alınması zaman kaybının önüne geçmektedir.