KSANTALESMA

KSANTALESMA

*Göz kapak derisinde yağ birikmesine ‘ksantalezma’ denilmektedir. Yağ birikimi parlak sarı plaklar şeklindedir. Bu yağ plakları kolesterol içermektedirler. Kan kolesterol yüksekliği ile ilişkisi tam olarak aydınlatılamamıştır ancak ailesel kan yağları yüksekliği olan aile bireylerinde daha sık görülmektedir. Özellikle genç erişkinlerde görüldüğünde serum kolesterol yüksekliği ile ilişkili olabileceği düşünülmelidir.

*Ksantalezma sık görülen ve genellikle her iki göz kapağını simetrik olarak etkileyen bir durumdur.  Genellikle orta yaş ve üzerindeki bireylerde görülür. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla fazladır. En sık üst göz kapaklarının burun köküne yakın kısmına yerleşim göstermektedir. Yağ plaklarını oluşturan,  göz kapak cildinde dermisin üst tabakalarında yerleşen kolesterol dolu makrofaj hücreleridir. Buna neyin yol açtığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak yüksek serum kolesterolü varlığında tedavi sonrası nüksler daha sık izlenmektedir.

*Ksantalezma kötü huylu bir lezyon değildir. Klinik şikâyetlere neden olmaz; görme işlevini etkilemez. Tedavi kozmetik amaçlı olarak lezyonların sınırlı uyuşturma altında çıkarılmasıdır.

* Geniş lezyonların varlığında üst göz kapağı estetiği (blefaroplasti) düşünülebilir. Böylece ksantalezma üst kapakta fazlalık yapan cilt dokusu ile birlikte çıkartılarak daha iyi estetik sonuçlar alınabilir.  

Diğer Yazılar