Kök Hücre Fibrocell

Göz çevresindeki ciltte yaşlanma süreci nasıl oluşur?

Geçen zamanın etkileri göz çevresindeki ciltte kırışıklık, elastikiyette azalma, sarkma, torbalanma ve cilt dokusunda matlaşma olarak izlenir. Bunun nedeni yaşlanma ile beraber cildimizdeki fibroblast hücrelerinin kaybı ve buna bağlı olarak kolajen ve elastin gibi diğer matriks proteinlerinin üretiminin azalmasıdır.

Fibroblast hücresi nedir?

Cildin orta tabakasında yer alan fibroblast hücreleri bağ dokusunun ana hücreleridir. Fibroblast hücreleri cildin sıkılığını, elastikiyetini, parlak ve genç görünmesini sağlayan proteinleri üretirler. Fibroblast hücreler, cildin nemli kalmasında su tutarak görev yapan hyalüronik asit gibi maddeleri salgılarlar. Ciltte azalan kolajen ve elastin proteinleri sonucunda, göz çevresindeki kasların kasılma etkisine de bağlı olarak, özellikle mimik bölgelerinde, ince çizgiler oluşur. Zaman içerisinde ince çizgilerin yerini derin kırışıklıklar alır.

Fibrocell nedir?

Fibrocell kişinin kendi dokusundan elde edilen fibroblast hücrelerinin, yüksek teknolojiye sahip laboratuvar ortamında, biyomühendislik teknikleri ile çoğaltılarak cildin problemli bölgesine enjekte edilmesine dayanan otolog bir tedavi yöntemidir. Fibrocell bir dolgu malzemesi değildir.

Otolog ne demek?

Otolog kelimesi sözlük anlamı olarak ‘kendinden olan, kişiye özgü’ demektir. Otolog kavramı; aynı kişiden alınan bir dokunun ya da biyolojik bir materyalin, belirli bir işlemden geçirilerek veya geçirilmeksizin tekrar aynı kişiye geri verilmesi olarak da tanımlanabilir. Fibrocell’in bir dolgu malzemesi olmadığı bilinmelidir.

Göz Çevresindeki Ciltte Fibrocell Tedavisinin Etkileri Nelerdir?

Otolog fibrobast hücrelerinin göz çevresindeki ciltte tutunarak kolajen ve elastin sentezlenmeye başlamasıyla cildin üst tabakasına kadar taşınan rejeneratif bir süreç başlar. İnce çizgiler ve kırışıklıklar minimalize edilir; cilt daha genç ve aydınlık bir form kazanır. Gözaltı morluklarında, kılcal damar görünümlerinin azaltılmasında tercih edilir. İleri yaştaki hastalarda, derin kırışıklıkların açılmasında, botoks uygulaması ile kombine edildiğinde daha başarılı sonuçlar alınmaktadır. 60 yaşında bayan hasta. Göz çevresindeki problemli bölgeye Fibrocell uygulamasını takiben botoks uygulaması yapıldı.