Çevrenin Gözümüze Etkileri

Hava kirliliği, toksik gazlar ve kimyasallar, polenler, bakteriler, sigara dumanı, çeşitli ilaçlar, nem değişiklikleri, ısı değişiklikleri, UV ışınları, radyasyon, kullandığımız kozmetik maddeler gibi birçok çevresel faktör gözümüzün kornea, konjonktiva, lens, retina gibi çeşitli bölgelerini etkileyerek, kuru göz, alerjik konjonktivit, katarakt gibi çeşitli göz hastalıklarına yol açabilirler. 

Çevresel faktörlerin göz yüzeyi şikâyetleri oluşturmalarının en sık nedeni gözyaşı miktarı ve kalitesine olan etkileridir.Net bir görüş için göze gelen ışığın kırılarak retinadaki görme merkezine düşürülmesi gerekir. Işığın kırılmasında en büyük rolü kornea dediğimiz saydam göz tabakası oynar. Saydam olan korneanın damarlanması yoktur ve oksijenlenmesi gözyaşımız aracılığıyla olur. 

Gözyaşı, göz dış yüzeyi canlılığının ve saydamlığının korunmasında en önemli etkendir. Gözyaşı bezleri tarafından sürekli salgılanan gözyaşı, gözkapaklarının hareketleri ile göz yüzeyine yayılır ve gözyaşı kanalları ile buruna boşalır. Gözyaşı gözün kornea tabakasını nemli tutarak görmeyi netleştirir ve gözü enfeksiyonlara karşı korur. Sağlıklı bir insan dakikada ortalama 25 kez göz kırpar. Göz kapaklarının hareketleri ile gözyaşı göz yüzeyine yayılır. Bilgisayar kullanımı, kitap okuma gibi yakın görmeyi kullandığımız durumlarda göz kırpma sayısı azalır. Göz kırpma sayısı azaldığında göz yüzeyi yeterince nemlenemez. Gözlerde yanma, batma, kızarıklık, sulanma gibi şikâyetler oluşur. 

Çevresel faktörlerin yol açtığı bu göz yüzeyi şikâyetlerine rahatsız göz sendromu denir ve gözyaşı yetersizliğinin bir sonucudur. Gözyaşının buharlaşmasını hızlandıran durumlar şikâyetlerin artmasına neden olur. Ortamın sıcaklığı, klimalar ve nemin eksikliği gözyaşının buharlaşmasını hızlandırır; göz kuruluğunu belirginleştirir. Bazı bireylerin gözyaşı tabakasının yağ içeriği yapısal olarak azdır. Yağ tabakanın görevi gözyaşının buharlaşmasını yavaşlatmaktır. Bu tabakanın zayıf olduğu bireylerin gözyaşı kalitesi düşüktür ve göz kuruluğu şikâyetleri daha hızlı ortaya çıkar.